Tygříci‎ > ‎

Tábor 2018

Vážení rodiče.

Na této stránce Vám chceme přehledně podat informace o chystaném Táboře 2018.
Většinu informací o táboře naleznete později také v dokumentu Tábor 2018 info. Z něho vyjímáme základní informace:

Tábor proběhne od neděle 1.7.2018 do neděle 15.7.2018 
Místo konání: u vesnice Velběhy nedaleko od Křečovic u Sedlčan (mapa).

Cena tábora je 2500,- Kč.
Do pondělí 23.dubna 2018 je třeba
  • dodat přihlášku, dotazník o zdravotním stavu, potvrzení o zdravotním stavu a souhlas s poskytováním informací - ke stažení níže 
Do pátku 4. května 2018 je třeba

Jak je uvedeno v táborových informacích, u Tygříků je zvykem, že kluky na tábor i z tábora přivážejí rodiče. Auto můžete nechat zaparkované ve vsi, nebo zajet až na louku nad táborem. Na tomto plánku je uvedena trasa z hlavní silnice u Velběh do místa pro zaparkování. Prosíme, dále rozhodně nejezděte! Má to více důvodů, mimo jiné je tam špatná cesta a hrozí poškození auta nebo to, že po mokré trávě nevyjedete zpátky. Pro jistotu ještě plánek pěší trasy od místa parkování na tábořiště.

Velmi uvítáme, pokud máte možnost nám pomoci se stavbou či s bouráním tábora. Stavba probíhá víkend před táborem, od pátku - tedy 29.6. - 1.7. Musíme zejména naložit, odvézt (traktorem), vyložit a postavit stany pro kluky. Dále vykopat několik jam (odpadovka, latrína, vsakovačka a díra pro stožár) a táborových staveb. Také shrabat a odklidit z louky posekanou trávu (to je víc práce, než se zdá).
Bourání pak v neděli 15.7. Při něm je třeba vše naopak zbourat a zahladit, plus vše sbalit, poskládat do beden a na přívěsný vozík a odvézt do Prahy. Potřebujeme sehnat někoho s koulí na přívěsný vozík, nejlépe se čtyřkolkou nebo terénním autem, aby nehrozilo uvíznutí bude-li vlhko.

Nyní si něco povíme o vybavení stanu.
Nejprve ale malá "technická": Obrázky si můžete kliknutím zobrazit zvětšené. Otevřou se vám do nového okna na stránkách Picasa, průvodní text k nim je jen zde. Zpět k tomuto textu, se vrátíte zavřením okna s obrázkem. :-)
Kluci spí v podsadových stanech na dřevěných roštech. To je na jednu stranu výhodné (větrají) a na druhou stranu nevýhodné (jde tam zima a tlačí to). Proto je potřeba, aby na roštu byla umístěna karimatka (pěnová, nikoli "stříbrná"), která postel vyrovná. Jsou-li kluci odolní, mohou spát přímo na ní. Lepší je ale na karimatku dát nějakou nafukovací matraci - maximální rozměry jsou 190x70 cm při nafouknutí. Protože u ní ale hrozí nebezpečí protržení (stává se nám několik případů za tábor), je dobré ještě pod ni dát deku. Obě varianty vidíte na obrázcích:
Už jsme psali, že rozměry matrace jsou do 190x70cm. Ve skutečnosti je šířka postele většinou cca 72cm, ale Oslíkova zkušenost říká, že třeba matrace široká 73cm už byla příliš, takže se nechtěla vejít (na postelích je na bocích rantl) a tak spala většinu nocí z kopce. Z předloňského roku máme celkem ozkoušenou tuto matraci - rozměry jsou před nafouknutím. Fungovat by asi pro menší kluky mohla i tato podobná.
Předloni jsme objevili novinku. Na postel se vešla, ale bylo to hodně natěsno. Testovala ji Oslík, podle které není špatná, ale občas měla tendenci se posunout na boční okraj postele a být pak z kopce. Možná to u kluků díky tomu, že jsou lehčí, bude jinak. 

Menší kluci se často vejdou na postel i s kufrem v nohách, takže ho mají při ruce. Jinak je kufr na podlážce pod postelí, a není k němu rychlý přístup. Kufr by každopádně neměl mít výšku větší, než 22 cm, půjde-li o plastový skořepinový kufr, u ostatních typů maximálně 19 cm, protože pod ním musí být podlážka. Vyšší kufr se pod bočnicí postele neprotáhne, a jediná možnost, jak se k němu dostat, je rozebírat postel. :-(
Vloni přišli jedni rodiče na to, že se dají s výhodou použít plastové "kontejnery" pro ukládání prádla pod postelí - asi něco takového. Pod postel se vejdou dva, jsou s víkem, nepropustné pro vodu a dobře se v nich udržuje pořádek - doporučujeme.

Kapsář - nejsložitější věc na přípravu.
Na pravém obrázku a na následujícím obrázku si také povšimněte kapsáře, do kterého si kluci ukládají většinu často používaných věcí:
Všimněte si "plastických" kapes. Je to nutné, protože kapsář přišpendlujeme na boční stěnu stanu. Z tohoto důvodu (budete-li si jej šít, nikoli kupovat) nemusí mít "tunýlky" na provlečení tyčky. Příliš vhodná nejsou ani poutka (jako na obrázku vlevo) - často se během tábora utrhnou.
Pro velikost platí: čím větší, tím lepší. Múže, a doporučujeme to, zabírat celou boční stěnu (jako na obrázku nahoře). Zejména, pokud se chlapec nevejde na postel s kufrem.
Kapsy je lepší, když má různě veliké. Několik větších kapes na větší věci, a pak malé kapsy - baterka, tužky, praporky, ...
Máme pro vás nalezených několik obrázků kapsářů, některé přímo od výrobců z internetu:

 
Na prvních dvou obrázcích vidíte velmi hezký a účelný vzor kapsáře, převzatý ze stránek skautů střediska Ještěd. Na druhém se u jeho střihu inspirujte tím, jak byl kapsář navržen. Rozvržení kapes ale neberte doslova, my máme některé věci jinak. Největším rozdílem je, že naši kluci si nechávají emál (=ešus) v kuchyni. Spíše tedy se pokuste rozmístit přímo věci vašeho syna. (Anebo prostě v té kapse bude mít něco jiného :-)
Každopádně ta inspirace spočívá asi tak ve dvou věcech: 1. nedělat všechny kapsy stejně velké a 2. klidně se pokuste při jejich návrhu počítat přímo s tím, co v nich bude. Příklad: Víte, v čem si poveze hygienické potřeby, tak podle toho můžete navrhnout velikost kapsy na ně.
Další dva obrázky jsou z e-shopů, ty už nejsou tak dobré.
Všechny tyto kapsáře ale mají buď tunýlek nabo poutka, což jsme již říkali, že není vhodné. Pokud jej budete kupovat, nevadí to, prostě se nepoužije. Ale pokud je budete šít, je to zbytečná práce. Nejvhodnější řešení je podle střihu nahoře, jen prostě nedělat tynýlek, ale jen rovnou, zaobroubenou látku. Rovněž je vhodné, má-li kapsář podobný kousek rovné látky i na spodní straně, což na střihu není. Nejlépe se do něho dávají a hlavně z něho vyndavají věci, když pevně drží na stěně a neodstává.
Maximální velikost kapsáře je 170 x 40 cm, ale to je opravdu maximální velikost. Při výšce 40 cm už by to určitě chtělo alespoň nějaké kapsy nad sebou - ne všechny na plnou výšku. Také je dobré si všimnout, že boční strana podsady má uprostřed svislou lať (na obrácích postelí je dobře vidět). V tom místě můžete klidně asi na 10 cm kapsy nedělat, nechat jen podkladovou látku. Také můžete udělat dva kapsáře o šířce max. 80 cm.
Co se týče velikosti kapes - ideální je asi tak, aby byly zhruba 5 cm hluboké (otevřené, nemyslíme vysoké). Budou-li o něco více, nevadí. Pokusíme se ještě časem vytvořit vlastní návrh, zatím zapojte fantazii.
Máme také jeden kapsář k zapůjčení na tábor. Pokud se nám vrátí v pořádku, tak cena za zapůjčení bude 100,-, pokud by došlo k poničení, tak více. 

Na uložení drobných předmětů mají kluci ve stanu stolky (obrázek vlevo). Nejsou ale moc velké a kluci se o něj ve stanu dělí. Proto není dobré na něho příliš spoléhat pro ukládání věcí. Slouží spíš na dočasné odložení.
Na obrázku také vidíte, jak mají kluci během celého tábora uložený kroj. Visí jim na šňůře na ramínku. Kluci se do něho oblékají minimálně jednou denně na nástup.
Na levé posteli si všimněte, že zde je kapsář i na zadní straně stanu. Příliš to nedoporučujeme, ale budete-li chtít, může tam rovněž být - kromě toho na boční stěně. Není totiž tak dobře přístupný, pokud kluci potřebují něco rychle najít a přinést.
Vašemu synovi jistě nebude vadit, bude-li mít hodně místa, kam si ukládat všechny věci (i s rezervou.) Myslete také na to, že tam bude trochu překážet při spaní (viz polštář na posteli vpravo).
Na zadní stěně je prostor na kapsář široký asi 50 cm.
Na předposledním obrázku je vidět, jak jsou ramínka s košilemi ve stanu pověšeny. Na konstrukci stanu jsou křížem přivázány dvě šňůry, na kterých ramínka visí. Je důležité, aby byly dostatečně silné. Používáme je i na sušení vlhkých věcí (přes noc nebo za deště; za slunce jsou venku na sušáku). Proto je důležité, aby to šňůra unesla, a aby se přitom ani nijak významně neprohýbala. Jinak jsou kluci na posteli jak za oponou. Ideální je běžná (bavlněná, nikoli umělohmotná) prádelní šňůra. S jejím umístěním a co nejlepším upevněním vám na místě pomůžeme.

Rovněž vám pomůžeme s připevněním dalších věcí na stan. Na posledním obrázku je zachycen jeden z mnoha způsobů, jak lze na podsadu stanu upevnit sekeru. Budete-li chtít, nutné to není. Sekeru kluci použijí během tábora nejspíše jen několikrát - zejména ti mladší, starší možná o něco častěji.
(Malé vysvětlení pro pozornější z vás:Na schůzce rodičů budeme říkat, že sekera musí být v obalu - anebo alespoň mít chráněné ostří. A to je právě tento případ. Zvětšíte-li si obrázek, je to tam dobře vidět. Ale také jsme říkali, že tento typ ochrany ostří není nejvhodnější - dá se snadno ztratit a nekryje celou sekeru, takže k ní může vlhkost. Také když si kluk nevšimne, že ho tam má, snadno ho prosekne. Nejlepší obal je z kůže, ale asi nejnáročnější na sehnání. Můžete ho také ušít z hrubé látky, třeba džínoviny. V tom případě je dobré ostří chránit třeba několika vrstvami této látky, nebo všítím či vlepením něčeho bytelnějšího. Neseženete-li ani proužek kůže, docela dobře poslouží i tvrdý karton. Ale ne vlnitá lepenka! Každopádně něco, co sekeru neztupí.)


K sekeře obecně: Ze zkušeností, jaké sekery kluci na tábor vozí, víme, že sehnat dnes v obchodě opravdu dobrou sekeru je problém. Poradíme vám na schůzce k táboru, na co se při koupi soustředit. Každopádně všem - zejména těm, co ještě na táboře nebyli nebo budu mít sekeru novou - velmi doporučujeme přinést sekeru po schůzce, abychom vám mohli říci, je-li dobrá, eventuálně co na ní (včetně obalu) vylepšit.


Přehled přihlašování a placení tábora:

 Tygřík VS Přihlášen Přihláška Zaplaceno
 Potvrzení o
 zdrav. stavu  (posudek lékaře)
 Dotazník o zdravotním
 stavu (rodič)
 Souhlas s
 poskytováním
 informací
 Samuraj 94058 ano23.4.24.4.23.4.23.4.23.4.
 Alex 94067 ano23.4. 16.4.23.4.23.4.2.5.
 Skokan    94066 ano23.4.30.4.23.4.23.4.23.4.
 Smajlík 94077 ano23.4. 16.4.23.4.23.4.2.5.
 Mravenec 94073 ano 9.4. 17.4. 9.4. 9.4.16.4.
 Max 94079 ano23.4. 3.5.23.4.23.4.23.4.
 Vláček   94080                      9.5.14.5.          14.5.
 Vítek  94083 ano23.4.21.5.23.4.4.6.23.4.
 Erik       94074 ano23.4. 3.5.23.4.23.4.23.4.
 Míša    94082 ano23.4.20.4.23.4. 23.4.23.4.
 Zapdos
 94087 ano23.4.4.5.23.4.23.4.23.4.
 Filip    94085 ano23.4.30.4.23.4.23.4.23.4.
 Panda 94088 ano23.4.26.4.23.4.23.4.
+2 kopie kartičky
23.4.
 Olda 94086 ano23.4. 6.4. 23.4. 23.4. 23.4.
 Márty 94089 ano14.5.30.4.14.5.14.5.14.5.

Ċ
Pavla Dousková,
21. 3. 2018 7:09
Ċ
Pavla Dousková,
21. 3. 2018 7:09
Ċ
Pavla Dousková,
10. 6. 2018 9:18
Ċ
Pavla Dousková,
21. 3. 2018 7:10
Ċ
Pavla Dousková,
21. 3. 2018 7:20
Comments